utorok 21. januára 2014

Olivový olej.

Oleje rozdeľujeme podľa spôsobu spracovania a kyslosti. Napríklad olej lisovaný za studena (Extra Virgin) má vysokú dymivosť preto nie je vhodný na tepelné spracovanie, je skôr na studenú kuchyňu - šaláty, zálievky na hotové pokrmy. Naopak rafinované oleje majú dymivosť, vďaka spôsobu spracovania, veľmi nízku a preto sú vhodné na varenie, pečenie, znesú vysokú teplotu.
Olivový olej získavame lisovaním plodov olivovníka. Podľa spôsobu lisovania a ďalšieho spracovania rozdeľujeme oleje na:   
1., Extra panenský (extra virgin) sa varába mechanickým lisovaním za studena. Táto šetrná metóda nespôsobuje žiadnu zmenu kvality prírodného extraktu z olív. Preto je extra panenský olivový olej najkvalitnejší. Ako jediný si zachováva antioxidanty, minerály a vitamíny prospešné pre naše zdravie. Je možné ho používať aj na tepelnú úpravu, pridaním do jedla tesne pred dokončením. Je fantastický do šalátov a na studenú kuchyňu. Kráne vonia po olivách, tráve. Kyslosť je do 0,8%. 
2., Panenský olivový olej (virgin oil) je menej kvalitná varianta extra virginu sa získava mechanickým lisovaním olív, bez použitia iných technológii alebo chemických prísad. Jeho chuť však už nie je taká dokonalá ako u extra panenského. Je vhodný na studenú aj teplú kuchyňu. Krásne vonia.  Kyslosť 0,8 - 1,5%.
3., Olivový olej (pure oil) je zmes väčšieho množstva rafinovaných olejov s malým množstvom panenského olivového oleja (aby mohol byť označený ako Pure oil stačí aby obsahoval iba 1% panenského oleja na celkový objem!). Väčšiu časť tohoto produktu tvorí chemicky upravovaný olivový olej, ktorého blahodárne účinky a obsah vitmínov či minerálov bol rafináciou zničený. Je takmer bez vône. Má štipľavú chuť, niekedy horkú. Preto nie je vhodný do šalátov a na studenú kuchyňu. Vhodný na tepelné spracovanie, pečenie. Kyslosť 3-4%. 
4., Pomace je najmenej kvalitný je olej z pokrutín, drte (označovaný na fľaši ako Pomace alebo Sansa di Oliva). Vyrába sa z olivovej drte, teda odpadu, ktorý vzniká pri výrobe - lisovaní extra panenského olivového oleja. Olej získaný týmto spôsobom nespĺňa kvalitatívne a ani chuťové kvality a preto sa musí ďalej spracovávať, rafinovať. Pôvodná chuť a vôňa je úplne preč. Olej je vhodný na tepelnú úpravu, pečenie, vyprážanie...nie do šalátov! Kyslosť 5-10%.
Olivové oleje nájdeme v rôznych farbách od jasne žltej, cez zlatú až po tmavo zelenú. V zásade platí, že olej má byť číri, bez kalu a má mať svoju typyckú ničím nezameniteľnú chuť. Tú ovplyvňuje prostredie kde olivy rastú, teda podnebie, pôda ale aj okolité dreviny či lúky. Chuť môže byť trávová, jemne orechová či dokonca kyslá alebo pikantná. Dôležité je olivový olej pravidelne konzumovať a správne skladovať. Nikdy neuchovávame olivový olej na slnku a pri vysokých teplotách. Rovnako tak nie v chladničke (práve v chlade získava panenský olej kal). Najlepšie je skladovať olivový olej v tmavých sklenených fľašiach s pevným uzáverom, bez prístupu vzduchu a pri teplote okolo 20°C.
Olivový olej je od pradávna považovaný za výnimočný produkt prírody. Má blahodárne účinky na naše telo, zaisťuje nám zdravie, pomáha proti stárnutiu, regeneruje bunky a tým ozdravuje pleť a pokiaľ ide o jeho konzumáciu prináša nám pôžitok z jedla a tým aj pohodu do našich duší. V kozmetike patrí medzi najdôležitejšie suroviny. Vďaka jeho schopnosti transformovať do hlbokých vrstiev pokožky všetky drahocenné látky získava naša pokožka pružnosť, pevnosť, farbu a zdravie. Drobné ranky sa zacelia, vyrážky a iné drobné defekty pleti sa stávajú menej viditeľnými. Najdôležitejším faktom je, že vrásky sa vyplnia, pleť je vypnutá a omladená. A o to nám ženám ide!
Tým nechcem povedať, že sa ním od dnes treba nalievať a každý deň sa natrieť olejom čo máte na šalát.... Stačí každý deň si pridať do jedného jedla polievkovú lyžicu a pri výbere kozmetiky si prečítať obsah produktu a vybrať si napríklad telové mlieko alebo nočný krém (ktorý vyživuje a regeneruje) s obsahom olivového oleja. Vaše telo a pokožka zvlášť sa vám veľmi rýchlo odvďačia zdravým vzhľadom a správnym fungovaním.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára